Skip to content

386 South White Horse Pik

Hammonton, NJ 08037

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
May 16, 2025

Property Information

Block5403
Lot24.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class10
Description2SF
Dwellings2
ZoningPA
Sq Footage4,380
Acreage3.57

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$93,600
27%
Improvement Value:$255,600
73%
Total Assessment$349,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,626+2.7%
2024$13,266-11.0%
2023$14,913+18.4%
2022$12,599+0.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$800,000

To:

DeedBook 12874, Page 1501

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft4,716DeedBook 12678, Page 207Recorded10/16/2024

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft2,760DeedBook 10905, Page 1993Recorded6/18/2018

Property Sale

SaleMulti
$100,000

To:

DeedBook 4456, Page 844

Property Built

Built

Year Built: 1900