Skip to content

311 South Egg Harbor Road

Hammonton, NJ 08037

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Nov 1, 2018

Property Information

Block6404
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class10
Description2SF
Dwellings1
ZoningPI2
Sq Footage4,200
Acreage15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
55%
Improvement Value:$193,400
45%
Total Assessment$433,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,911+2.7%
2024$16,465+11.0%
2023$14,829+0.9%
2022$14,699+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$850,000

To:

Sq Ft4,200DeedBook 11015, Page 1425

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 4721, Page 128