Skip to content

404 Bates Mill Road

Waterford Works, NJ 08089

Built 1965

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Sep 21, 2021

Property Information

Block5404
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR6
Sq Footage2,103
Acreage1.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,000
23%
Improvement Value:$138,000
77%
Total Assessment$180,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,024+2.7%
2024$6,838+4.4%
2023$6,552+0.9%
2022$6,494+0.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft2,103DeedBook 11910, Page 1233

Property Sale

SaleMulti
$181,000
DeedBook 9457, Page 643

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5012, Page 276

Property Built

Built

Year Built: 1965