Skip to content

317 Old White Horse Pike

Waterford Works, NJ 08089

Built 1956

Last Sale Date
Sep 29, 2061

Property Information

Block5404
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,136
Acreage0.96

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,200
19%
Improvement Value:$184,300
81%
Total Assessment$227,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,877+2.7%
2024$8,643+4.4%
2023$8,281+81.4%
2022$4,564+6.5%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft2,136DeedBook 11683, Page 1135

Property Sale

Sale
$85,000
Sq Ft1,272DeedBook 11406, Page 169Recorded5/18/2020

Property Built

Built

Year Built: 1956