Skip to content

130 Braddock Avenue

Hammonton, NJ 08037

Built 1976

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Aug 1, 2019

Property Information

Block5602
Lot6.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPA
Sq Footage1,869
Acreage0.76

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,100
14%
Improvement Value:$157,900
86%
Total Assessment$183,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,141+2.7%
2024$6,952+4.4%
2023$6,661+0.9%
2022$6,603+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft1,869DeedBook 11194, Page 1075

Property Built

Built

Year Built: 1976