Skip to content

20 Barrett Avenue

Hammonton, NJ 08037

Built 1977

Owner
---
Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Dec 11, 2025

Property Information

Block5702
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage2,032
Acreage1.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,300
19%
Improvement Value:$180,600
81%
Total Assessment$222,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,698+2.7%
2024$8,468+26.8%
2023$6,676+0.9%
2022$6,617+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000
Sq Ft2,032DeedBook 12988, Page 1121Recorded12/31/2025

Property Sale

Sale
$196,000

To:

Sq Ft2,032DeedBook 10067, Page 1812

Property Sale

Sale
$51,000

Property Built

Built

Year Built: 1977