Skip to content

38 Barrett Avenue

Hammonton, NJ 08037

Built 1960

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Mar 9, 1999

Property Information

Block5702
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage1,344
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,500
21%
Improvement Value:$123,400
79%
Total Assessment$156,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,872+2.8%
2024$5,711+4.6%
2023$5,461+0.9%
2022$5,411+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000

To:

Sq Ft1,344DeedBook 5010, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1960