Skip to content

62 Waterford Road

Hammonton, NJ 08037

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 22, 2003

Property Information

Block5709
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR6
Sq Footage2,076
Acreage0.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,000
20%
Improvement Value:$140,000
80%
Total Assessment$174,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,789+2.7%
2024$6,610+4.4%
2023$6,334+0.9%
2022$6,278+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5183, Page 82

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook 3860, Page 994

Property Built

Built

Year Built: 1975