Skip to content

313 Arrowwood Avenue

Hammonton, NJ 08037

Built 2007

Last Sale Price
$293,000
Last Sale Date
Aug 17, 2020

Property Information

Block5709
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR6
Sq Footage2,352
Acreage1.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,700
16%
Improvement Value:$227,200
84%
Total Assessment$270,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,571+2.7%
2024$10,291+4.4%
2023$9,861+0.9%
2022$9,774+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$293,000

To:

Sq Ft2,352DeedBook 11488, Page 1984

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5264, Page 664

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 4075, Page 685