Skip to content

316 Henry Street

Hammonton, NJ 08037

Built 1973

Last Sale Price
$50
Last Sale Date
Nov 20, 1972

Property Information

Block5718
Lot2.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningPA
Sq Footage2,129
Acreage3.61

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,200
17%
Improvement Value:$245,900
83%
Total Assessment$296,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,554+2.7%
2024$11,249+4.4%
2023$10,778+0.9%
2022$10,683+0.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1973