Skip to content

8 Lynlee Place

Hammonton, NJ 08037

Built 1980

Last Sale Price
$64,000
Last Sale Date
Oct 27, 1980

Property Information

Block5802
Lot18
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningPR6
Sq Footage2,450
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,300
20%
Improvement Value:$156,000
80%
Total Assessment$194,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,582+2.7%
2024$7,381+4.4%
2023$7,073+0.9%
2022$7,010+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$64,000

To:

Sq Ft2,450DeedBook 3743, Page 592

Property Built

Built

Year Built: 1980