Skip to content

29 Georgia Avenue

Hammonton, NJ 08037

Built 1988

Last Sale Price
$77,500
Last Sale Date
Oct 17, 2018

Property Information

Block5805
Lot18.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage1,392
Acreage2.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,100
40%
Improvement Value:$85,000
60%
Total Assessment$141,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,506+2.7%
2024$5,360+4.4%
2023$5,136-7.7%
2022$5,564+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$77,500

To:

Sq Ft1,392DeedBook 11013, Page 1243

Property Sale

Sale
$75,668

From:

To:

Sq Ft1,392DeedBook 9955, Page 1085Recorded1/28/2014

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook 4273, Page 651

Property Built

Built

Year Built: 1988