Skip to content

3 Cherry Blossom Court

Hammonton, NJ 08037

Built 1980

Last Sale Price
$96,900
Last Sale Date
Mar 28, 2000

Property Information

Block5602
Lot22
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPA
Sq Footage1,372
Acreage0.71

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,000
23%
Improvement Value:$140,600
77%
Total Assessment$182,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,125+2.7%
2024$6,937+4.4%
2023$6,647+0.9%
2022$6,588+0.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$96,900

To:

Sq Ft1,372DeedBook 5080, Page 740

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4903, Page 664

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4579, Page 515

Property Built

Built

Year Built: 1980