Skip to content

443 East Central Avenue

Hammonton, NJ 08037

Built 1973

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Nov 20, 2020

Property Information

Block6203
Lot10.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningPA
Sq Footage2,714
Acreage0.92

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,100
22%
Improvement Value:$148,900
78%
Total Assessment$190,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,414+2.7%
2024$7,218+11.2%
2023$6,494+0.9%
2022$6,437+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft2,714DeedBook 11572, Page 640

Property Sale

Sale
$188,000

From:

To:

Sq Ft2,714DeedBook 11038, Page 1420Recorded12/24/2018

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 4081, Page 930

Property Built

Built

Year Built: 1973