Skip to content

145 North Avenue

Hammonton, NJ 08037

Built 1857

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 24, 2025

Property Information

Block6301
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPA
Sq Footage1,609
Acreage5.91

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,900
37%
Improvement Value:$86,700
63%
Total Assessment$137,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,369+2.7%
2024$5,227+4.4%
2023$5,009+0.9%
2022$4,965+0.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1857