Skip to content

163 Braddock Avenue

Hammonton, NJ 08037

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 2, 1999

Property Information

Block5601
Lot15
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage1,624
Acreage0.94

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,200
20%
Improvement Value:$157,000
80%
Total Assessment$196,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,656+2.7%
2024$7,454+4.4%
2023$7,142+0.9%
2022$7,079+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4231, Page 662

Property Built

Built

Year Built: 1915