Skip to content

233 North Avenue

Hammonton, NJ 08037

Built 1962

Last Sale Date
Apr 11, 2006

Property Information

Block6307
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPA
Sq Footage2,694
Acreage11.51

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,800
25%
Improvement Value:$182,200
75%
Total Assessment$243,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,482+2.7%
2024$9,232+4.4%
2023$8,845+0.9%
2022$8,767+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 5153, Page 565

Property Built

Built

Year Built: 1962