Skip to content

125 North Avenue

Hammonton, NJ 08037

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 14, 2023

Property Information

Block6436
Lot10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningPR6
Sq Footage1,755
Acreage0.73

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,600
31%
Improvement Value:$94,600
69%
Total Assessment$137,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,354+2.7%
2024$5,212+9.9%
2023$4,744+0.9%
2022$4,700+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$146,000
Sq Ft1,755DeedBook 12269, Page 1611Recorded1/19/2023

Property Sale

Sale
$130,000
Sq Ft1,755DeedBook 12152, Page 1113Recorded8/3/2022

Property Built

Built

Year Built: 1923