Skip to content

217 East Central Avenue

Hammonton, NJ 08037

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 26, 1992

Property Information

Block6308
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningPA
Sq Footage1,722
Acreage2.89

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,800
36%
Improvement Value:$85,700
64%
Total Assessment$133,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,209+2.7%
2024$5,072+4.4%
2023$4,859+0.9%
2022$4,817+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4106, Page 973

Property Built

Built

Year Built: 1900