Skip to content

4 Heggan Lane

Hammonton, NJ 08037

Built 2003

Last Sale Price
$339,000
Last Sale Date
Aug 21, 2013

Property Information

Block6438.01
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR6
Sq Footage3,046
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
13%
Improvement Value:$267,700
87%
Total Assessment$307,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,006+2.7%
2024$11,690+4.4%
2023$11,200+0.9%
2022$11,102+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$339,000

To:

Sq Ft3,046DeedBook 9880, Page 1117

Property Sale

Sale
$331,740
DeedBook 7346, Page 475

Property Sale

Sale
$504,000
DeedBook 7087, Page 1704

Property Built

Built

Year Built: 2003