Skip to content

19 Heggan Lane

Hammonton, NJ 08037

Built 2003

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Aug 31, 2018

Property Information

Block6438.02
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR6
Sq Footage3,015
Acreage1.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
12%
Improvement Value:$297,700
88%
Total Assessment$337,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,177+2.7%
2024$12,829+4.4%
2023$12,292+0.9%
2022$12,184+0.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft3,015DeedBook 10968, Page 1477

Property Sale

Sale
$327,000
DeedBook 9637, Page 650

Property Sale

Sale
$378,825
DeedBook 7329, Page 262

Property Sale

Sale
$288,000
DeedBook 7011, Page 886

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 5215, Page 857