Skip to content

6 Heggan Lane

Hammonton, NJ 08037

Built 2004

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jun 12, 2021

Property Information

Block6438.01
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR6
Sq Footage5,010
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
8%
Improvement Value:$438,900
92%
Total Assessment$478,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,687+2.7%
2024$18,193+4.4%
2023$17,432+0.9%
2022$17,279+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft5,010DeedBook 11789, Page 1887

Property Sale

Sale
$492,330
DeedBook 7378, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$432,000
DeedBook 7238, Page 951