Skip to content

577 Wharton Avenue

Hammonton, NJ 08037

Vacant Land

Last Sale Price
$18,000
Last Sale Date
Oct 26, 2000

Property Information

Block6601
Lot14
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningPA
Sq Footage---
Acreage0.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$14,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$14,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$574+2.8%
2024$558+4.4%
2023$535+0.9%
2022$530+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$18,000

To:

DeedBook 5237, Page 220