Skip to content

26 Poplar Avenue

Hammonton, NJ 08037

Built 1980

Last Sale Price
$117,000
Last Sale Date
Dec 28, 2016

Property Information

Block6701.01
Lot29
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page67.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR5
Sq Footage1,756
Acreage25.65

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
24%
Improvement Value:$95,600
76%
Total Assessment$125,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,901+2.7%
2024$4,772+4.4%
2023$4,572+0.9%
2022$4,532+0.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$117,000

From:

To:

Sq Ft1,756DeedBook 10557, Page 1062Recorded1/11/2017

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5263, Page 710

Property Sale

Sale
$63,500
DeedBook 4872, Page 920

Property Built

Built

Year Built: 1980