Skip to content

19 Poplar Avenue

Hammonton, NJ 08037

Built 1978

Last Sale Price
$86,500
Last Sale Date
Aug 14, 2001

Property Information

Block6701.06
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page67.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR5
Sq Footage1,800
Acreage25.65

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
23%
Improvement Value:$98,900
77%
Total Assessment$128,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,030+2.7%
2024$4,897+4.4%
2023$4,692+0.9%
2022$4,651+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$86,500

To:

Sq Ft1,800DeedBook 5177, Page 557

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4735, Page 748

Property Built

Built

Year Built: 1978