Skip to content

34 Poplar Avenue

Hammonton, NJ 08037

Built 1980

Last Sale Price
$165,500
Last Sale Date
Oct 28, 2003

Property Information

Block6701.01
Lot33
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page67.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR5
Sq Footage1,120
Acreage25.65

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
28%
Improvement Value:$77,100
72%
Total Assessment$107,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,179+2.7%
2024$4,069+4.4%
2023$3,898+0.9%
2022$3,864+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$165,500

To:

Sq Ft1,120DeedBook 7289, Page 1396

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4966, Page 653

Property Built

Built

Year Built: 1980