Skip to content

12 Pine Avenue

Hammonton, NJ 08037

Built 1978

Last Sale Price
$154,100
Last Sale Date
Dec 2, 2021

Property Information

Block6701.06
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page67.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR5
Sq Footage1,120
Acreage25.65

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
30%
Improvement Value:$70,000
70%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,652-3.9%
2024$3,799+4.4%
2023$3,640+0.9%
2022$3,608+0.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$154,100

To:

Sq Ft1,120DeedBook 11983, Page 710

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 7309, Page 1125

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 4943, Page 698

Property Sale

Sale
$67,500
DeedBook 4248, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1978