Skip to content

166 Elmtowne Blvd

Hammonton, NJ 08037

Built 1977

Last Sale Price
$229,000
Last Sale Date
Jul 18, 2025

Property Information

Block6701.02
Lot17.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page67.1

Building Details

Building Class28
Description1SF
Dwellings2
ZoningPR5
Sq Footage1,218
Acreage18.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,000
31%
Improvement Value:$56,700
69%
Total Assessment$82,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,227+2.7%
2024$3,142+4.4%
2023$3,010+0.9%
2022$2,984+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$229,000

To:

Sq Ft1,218DeedBook 12875, Page 1270

Property Sale

Sale
$145,000
Sq Ft1,218DeedBook 11914, Page 39Recorded12/14/2021

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 4783, Page 543

Property Built

Built

Year Built: 1977