Skip to content

112 Elmtowne Blvd

Hammonton, NJ 08037

Built 1976

Owner
---
Last Sale Price
$264,000
Last Sale Date
Dec 19, 2025

Property Information

Block6701.02
Lot1.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page67.1

Building Details

Building Class28
Description1SF
Dwellings2
ZoningPR5
Sq Footage1,248
Acreage18.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,000
29%
Improvement Value:$63,700
71%
Total Assessment$89,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,500+2.7%
2024$3,408+4.4%
2023$3,265+0.9%
2022$3,236+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$264,000
Sq Ft1,248DeedBook 12994, Page 892Recorded1/8/2026

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft1,248DeedBook 12926, Page 1626

Property Sale

Sale
$61,000

To:

Sq Ft1,248DeedBook 9955, Page 423

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 5081, Page 478

Property Built

Built

Year Built: 1976