Skip to content

225 Elmtowne Blvd

Hammonton, NJ 08037

Built 1978

Last Sale Price
$84,000
Last Sale Date
Jan 31, 2002

Property Information

Block6701.04
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page67.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR5
Sq Footage1,168
Acreage18.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,000
31%
Improvement Value:$63,500
69%
Total Assessment$91,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,320+2.9%
2024$3,226+4.7%
2023$3,081+1.0%
2022$3,051+0.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$84,000

To:

Sq Ft1,168DeedBook 5207, Page 752

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4404, Page 404

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 4138, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1978