Skip to content

25 Poplar Avenue

Hammonton, NJ 08037

Built 1978

Last Sale Price
$78,000
Last Sale Date
Dec 10, 2014

Property Information

Block6701.06
Lot14
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page67.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR5
Sq Footage1,168
Acreage25.65

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
29%
Improvement Value:$73,100
71%
Total Assessment$103,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,023+2.7%
2024$3,917+4.4%
2023$3,753+0.9%
2022$3,720+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$78,000

To:

Sq Ft1,168DeedBook 10127, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1978