Skip to content

149 Elmtowne Blvd

Hammonton, NJ 08037

Built 1969

Last Sale Price
$137,500
Last Sale Date
Nov 4, 2022

Property Information

Block6701.05
Lot7.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page67.1

Building Details

Building Class28
Description1SF
Dwellings2
ZoningPR5
Sq Footage964
Acreage18.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,000
32%
Improvement Value:$54,300
68%
Total Assessment$80,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,133+2.7%
2024$3,051+4.4%
2023$2,923+0.9%
2022$2,897+0.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$137,500

To:

Sq Ft964DeedBook 12249, Page 490

Property Sale

Sale
$65,000

From:

To:

Sq Ft964DeedBook 10110, Page 609Recorded12/1/2014

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 7640, Page 1393

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 4330, Page 401

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 4089, Page 883

Property Built

Built

Year Built: 1969