Skip to content

112 Oak Avenue

Hammonton, NJ 08037

Built 1978

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Apr 21, 2014

Property Information

Block6701.06
Lot22
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page67.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR5
Sq Footage1,344
Acreage25.65

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
27%
Improvement Value:$81,700
73%
Total Assessment$111,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,359+2.7%
2024$4,243+4.4%
2023$4,066+0.9%
2022$4,030+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000

To:

Sq Ft1,344DeedBook 10006, Page 795

Property Built

Built

Year Built: 1978