Skip to content

127 Oak Avenue

Hammonton, NJ 08037

Built 1980

Last Sale Price
$108,000
Last Sale Date
Sep 21, 2017

Property Information

Block6701.07
Lot14
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page67.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR5
Sq Footage1,312
Acreage25.65

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
27%
Improvement Value:$81,500
73%
Total Assessment$111,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,351+2.7%
2024$4,236+4.4%
2023$4,059+0.9%
2022$4,023+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$108,000

To:

Sq Ft1,312DeedBook 10743, Page 1753

Property Sale

Sale
$171,000
DeedBook 7856, Page 1802

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 4131, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1980