Skip to content

401 South Egg Harbor Road

Hammonton, NJ 08037

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 11, 2019

Property Information

Block6902
Lot8.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPA
Sq Footage1,323
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,000
19%
Improvement Value:$153,300
81%
Total Assessment$189,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,386+2.7%
2024$7,192+4.4%
2023$6,891+0.9%
2022$6,830+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$39,900
DeedBook 3579, Page 9258

Property Built

Built

Year Built: 1970