Skip to content

448 South Route 73

Hammonton, NJ 08037

Built 2006

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Sep 15, 2009

Property Information

Block7005
Lot9.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,976
Acreage3.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,300
19%
Improvement Value:$233,600
81%
Total Assessment$289,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,312+2.7%
2024$11,013+4.4%
2023$10,552+0.9%
2022$10,460+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,976DeedBook 9106, Page 1248

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 7801, Page 335