Skip to content

422 South Egg Harbor Road

Hammonton, NJ 08037

Built 2000

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
May 23, 2001

Property Information

Block6904
Lot10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,021
Acreage36.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,100
33%
Improvement Value:$196,800
67%
Total Assessment$294,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,507+2.7%
2024$11,203+4.4%
2023$10,734+0.9%
2022$10,640+0.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft2,021DeedBook 5160, Page 372

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4969, Page 241

Property Sale

Sale
$119,686