Skip to content

573 Spring Road

Hammonton, NJ 08037

Built 2000

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Feb 28, 2018

Property Information

Block7101
Lot9.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description1S1G
Dwellings1
ZoningPA
Sq Footage1,208
Acreage3.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,400
23%
Improvement Value:$162,200
77%
Total Assessment$210,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,218+2.7%
2024$8,001+4.4%
2023$7,666+0.9%
2022$7,598+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,208DeedBook 10853, Page 635

Property Built

Built

Year Built: 2000