Skip to content

544 Spring Road

Hammonton, NJ 08037

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 10, 1989

Property Information

Block7102
Lot2.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPA
Sq Footage1,850
Acreage5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,000
26%
Improvement Value:$145,100
74%
Total Assessment$196,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,652+2.7%
2024$7,450+4.4%
2023$7,138+0.9%
2022$7,075+0.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1976