Skip to content

550 Walker RoadHammonton, NJ 08037

Farm (Qualified)

Last Sale Price
$2,500,000
Last Sale Date
Aug 12, 2022

Property Information

Block7103
Lot1
QualifierQFARM
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningPA
Sq Footage---
Acreage87.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$85,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,157+7.2%
2024$2,944+9.3%
2023$2,694-3.7%
2022$2,796+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$2,500,000

To:

DeedBook 12185, Page 1187

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 7183, Page 268