Skip to content

604 Walker Road

Hammonton, NJ 08037

Built 1970

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Aug 31, 2020

Property Information

Block7103
Lot2.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningPA
Sq Footage1,316
Acreage0.62

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,100
24%
Improvement Value:$126,000
76%
Total Assessment$165,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,442+2.7%
2024$6,272+4.4%
2023$6,010+0.9%
2022$5,957+5.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,316DeedBook 11572, Page 1469

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,316DeedBook 11074, Page 301Recorded2/15/2019

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft1,172DeedBook 9883, Page 496Recorded9/17/2013

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4632, Page 420

Property Built

Built

Year Built: 1970