Skip to content

212 Spring Garden Road

Hammonton, NJ 08037

Built 1991

Last Sale Price
$32,000
Last Sale Date
Oct 19, 1989

Property Information

Block7304
Lot1.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,040
Acreage5.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,600
37%
Improvement Value:$97,500
63%
Total Assessment$154,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,763+2.8%
2024$5,604+4.6%
2023$5,359+0.9%
2022$5,310+0.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$32,000

To:

Sq Ft1,040DeedBook 4403, Page 511