Skip to content

70 East Fleming Pike

Hammonton, NJ 08037

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 22, 2011

Property Information

Block7402
Lot43.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR6
Sq Footage2,130
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,000
20%
Improvement Value:$178,500
80%
Total Assessment$223,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,721+2.7%
2024$8,491+4.4%
2023$8,135+0.9%
2022$8,064+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 7081, Page 1694

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$11,000
DeedBook 4091, Page 377