Skip to content

439 Hay Road

Hammonton, NJ 08037

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 12, 1992

Property Information

Block7301
Lot12
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,197
Acreage1.89

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,700
22%
Improvement Value:$173,500
78%
Total Assessment$221,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,631+2.7%
2024$8,403+4.4%
2023$8,052+0.9%
2022$7,981+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$26,500

Property Built

Built

Year Built: 1930