Skip to content

606 Albertson Road

Hammonton, NJ 08037

Built 1920

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Dec 22, 2022

Property Information

Block7403
Lot11.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class45
Description1SF-4 UNITS
Dwellings8
ZoningPR6
Sq Footage3,944
Acreage0.8

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,500
15%
Improvement Value:$229,100
85%
Total Assessment$269,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,520+2.7%
2024$10,242+4.4%
2023$9,813+0.9%
2022$9,727+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft3,944DeedBook 12269, Page 226

Property Sale

Sale
$138,198
DeedBook 4690, Page 599

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4585, Page 822

Property Sale

Sale
$57,500

Property Built

Built

Year Built: 1920