Skip to content

60 Hall Street

Hammonton, NJ 08037

Built 1913

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jun 16, 2023

Property Information

Block7405
Lot10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningPC3
Sq Footage1,014
Acreage0.76

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,200
41%
Improvement Value:$58,300
59%
Total Assessment$98,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,843+2.7%
2024$3,742+4.4%
2023$3,585+0.9%
2022$3,554+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft1,014DeedBook 12384, Page 241

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 8873, Page 1996

Property Built

Built

Year Built: 1913