Skip to content

Spring Road

Hammonton, NJ 08037

Farm (Qualified)

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
May 30, 2018

Property Information

Block7601
Lot4
QualifierQFARM
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningPR6
Sq Footage---
Acreage37.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$36,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,366+7.3%
2024$1,273+9.3%
2023$1,165-3.6%
2022$1,209+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

To:

DeedBook 10902, Page 535

Property Sale

Sale
$950,000
DeedBook 4450, Page 591

Property Sale

Sale
$45,500
DeedBook 3835, Page 175