Skip to content

433 Spring Road

Hammonton, NJ 08037

Built 1925

Last Sale Price
$187,500
Last Sale Date
May 6, 2019

Property Information

Block7601
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class16
Description2SB
Dwellings1
ZoningPR6
Sq Footage1,392
Acreage1.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,600
29%
Improvement Value:$112,100
71%
Total Assessment$157,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,153+2.7%
2024$5,991+4.4%
2023$5,740+0.9%
2022$5,690+0.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$187,500

To:

Sq Ft1,392DeedBook 11139, Page 1800

Property Sale

Sale
$177,500

From:

To:

Sq Ft1,392DeedBook 10233, Page 1Recorded7/23/2015

Property Sale

Sale
$78,500
DeedBook 4471, Page 711

Property Built

Built

Year Built: 1925