Skip to content

134 Hall Street

Hammonton, NJ 08037

Built 1915

Last Sale Price
$201,050
Last Sale Date
Dec 9, 2004

Property Information

Block7803
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPA
Sq Footage2,154
Acreage7.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$97,700
43%
Improvement Value:$128,600
57%
Total Assessment$226,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,830+2.7%
2024$8,597+4.4%
2023$8,237+0.9%
2022$8,165+0.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$201,050

To:

Sq Ft2,154DeedBook 7729, Page 383

Property Sale

Sale
$183,500
DeedBook 5112, Page 356

Property Sale

Sale
$42,500

Property Built

Built

Year Built: 1915