Skip to content

714 Rosedale Lane

Hammonton, NJ 08037

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 18, 2018

Property Information

Block8303
Lot3.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPA
Sq Footage2,966
Acreage1.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,000
18%
Improvement Value:$192,600
82%
Total Assessment$233,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,865+2.8%
2024$8,624+1.4%
2023$8,503+0.9%
2022$8,428+0.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1971